FAQ

Masz pytania lub wątpliwości na temat działania firmy w AIP? Sprawdź poniższe tematy. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie śmiało pisz do AIP Kraków - (12) 293 54 43, kontakt@aipkrakow.pl


1. Jakie wymogi muszę spełnić, żeby założyć firmę w inkubatorze AIP?
Jedyne co musisz mieć, to dowód osobisty i chęć działania :)

2. Czy muszę być studentem/absolwentem/osobą do 30 roku życia, żeby działać w AIP?
Nie, nie musisz być ani studentem, ani absolwentem, możesz mieć także ponad 30 lat. Nie musisz być także studentem danej uczelni, żeby założyć firmę w AIP na jej terenie (tutaj znajdziesz listę i adres krakowskich uczelni, na których AIP ma swoje biura: http://aipkrakow.blogspot.com/p/kontakt.html )

3. Jak długo mogę być w Inkubatorze?
Umowa z AIP podpisywana jest na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Nie ma maksymalnego czasu działania w AIP. Nie ma też minimalnego czasu, jaki musisz działać, żeby umowę wypowiedzieć.

4. Czy jeśli wypowiem umowę, będę mógł po jakimś czasie znowu zacząć działać w AIP?
Tak, na takich samych warunkach.

5. Czy mój pomysł na firmę musi być innowacyjny, rewolucyjny itd.?
Nie. Musi być w miarę realny i najważniejsze, żeby podobał się Tobie. W końcu Ty będziesz go realizować.

6. Co mam zrobić,  żeby zarejestrować firmę?
Wypełnij wniosek na stronie  http://inkubatory.pl/rejestracja/ . W odpowiedzi  otrzymasz e-mail lub telefon i zostaniesz zaproszony do jednego z biur Inkubatora w Krakowie. Tam podpiszesz umowę wybierając datę, od kiedy chcesz zacząć działać. Tyle.  Pamiętaj, że wysłanie wniosku ze strony nie jest jeszcze rejestracją firmy, ani żadnym zobowiązaniem. Jest dla nasz jedynie informacją, że planujesz nawiązać z nami współpracę.

7. Czy działając w AIP jestem zarejestrowany w jakimkolwiek urzędzie jako przedsiębiorca?
Nie. W AIP korzystasz z osobowości prawnej AIP. Dzięki temu nie masz obowiązku opłacania składki ZUS, jesteś także zwolniony z podatku dochodowego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Plusem tego rozwiązania jest także to, że po wyjściu z AIP nadal możesz zarejestrować swoją pierwszą działalność gospodarczą w Urzędzie Miasta i korzystać z przywileju opłacania obniżonej składki ZUS przez 24 miesiące prowadzenia działalności.

8. Co z ubezpieczeniem zdrowotnym?
Jeśli nie jesteś już studentem i nie jesteś z tego tytułu ubezpieczony, możesz dobrowolnie odprowadzać składki do ZUS w ustalonej przez Ciebie wysokości (AIP zajmuje się formalnościami w tym temacie). Nasze start-upy korzystające z tej możliwości najczęściej wybierają najniższą możliwą składkę, jaką można odprowadzić do ZUS czyli ok. 95 zł.  Możesz wtedy korzystać ze wszystkich przysługujących ubezpieczonym świadczeń NFZ.

9. Czy mogę wrzucać zakupy firmowe w koszty i odliczać VAT?
Tak. Liczeniem VAT-u należnego i naliczonego zajmuje się Twoja księgowość w AIP. 

10. Czy jest jakiś limit, ile razy w ciągu miesiąca mogę pobierać zarobione przeze mnie pieniądze z konta firmowego?
Nie. Możesz wybierać pieniądze, kiedy chcesz, nawet kilka razy w tygodniu.  Możesz równie dobrze nie wybierać ich przez kilka miesięcy, a nawet lat.

11. Czy muszę firmować się logiem AIP w moich działaniach promocyjnych?
Nie. Firmujesz się logiem swojej firmy. Nie ma konieczności ani wymogu, żeby gdziekolwiek np. na Twojej stronie www, umieszczać logo AIP. Chyba, że chcesz i uznasz, ze będzie to dla Ciebie pomocne – możesz.  

12. Czy będę mógł mieć klientów/kontrahentów zagranicznych?
Tak. Wiele firm z AIP Kraków kupuje lub sprzedaje towary zagranicą.

13. Czy będę mógł prowadzić sprzedaż przez Allegro?
Tak, jak najbardziej. Wiele firm to robi.

14. Czy w przypadku, gdy będę miał częstą sprzedaż muszę za każdym razem wystawiać fakturę VAT?
Jeśli wystawianie faktur VAT nie jest wygodne w przypadku Twojej działalności, możesz korzystać z kasy fiskalnej. Będziesz musiał wtedy dostarczyć raz w miesiącu do biura AIP Kraków miesięczny raport z kasy fiskalnej.

15. Co dzieje się z rzeczami, które jako firma kupiłem na AIP, po wyjściu z Inkubatora?
Jeśli po wyjściu z AIP zakładasz działalność w Urzędzie, to rzeczy, które kupiłeś na firmę w AIP możesz przenieść do majątku swojej nowej firmy rejestrowanej wystawiając sobie fakturę. Jeśli nie zakładasz działalności, też możesz wystawić sobie fakturę ale na osobę fizyczną.  
Zasadą jest, że AIP w żadnym momencie nie rości sobie praw do majątku firm z Inkubatora.


Jesli masz inne pytania, na które tu nie odpowiedzieliśmy, napisz do nas na kontakt@aipkrakow.pl.